Basketball Alberta Powered by Goalline Sports Administration Software
  •                
  •            
  •      
  •      
  •                
  •            
  •      
  •      

Alberta Summer Games (ASG) - U14 Zone Teams

 
The Basketball Alberta U14 Zone Team program provides a spectacular experience, allowing athletes the opportunity to play with other talented athletes from their zone in Alberta.  Alberta is split into eight (8) zones and each fields a Basketball Alberta sponsored team to compete during the summer months.

The program begins with open tryouts in May, where the top athletes in each zone will be identified for the teams.  The zone teams will train throughout the months of June and July in preparation for the Alberta Summer Games to be held in Airdrie from July 24 - 27, 2014. 









 

 

2014 ALBERTA SUMMER GAMES RESULTS

Pool A Boys Zone 1 Zone 2 Zone 3 Zone 4 W-L Rank
Zone 1 x L 50-87 L 43-72 L 51-73 0-3 4
Zone 2 W 87-50 X L 58-72 L 53-64 1-2 3
Zone 3 W 72-43 W 72-58 X W 60-41 3-0 1
Zone 4 W 73-51 W 64-53 L 41-60 X 2-1 2
 
Pool B Boys Zone 5 Zone 6 Zone 7 Zone 8 W-L Rank
Zone 5 X L 75-49 W 81-40 W 64-23 2-1 2
Zone 6  W 75-49 X W 94-31 W 93-32 3-0 1
Zone 7 L 48-81 L 31-94 X L 49-56 0-3 4
Zone 8 L 23-64 L 32-93 W 56-49 X 1-2 3

Bronze Medal Game -  Zone 4 70 - Zone 5 46
Zone 4 wins Bronze!

 
GOLD MEDAL GAME - ZONE 6 vs. ZONE 3
Zone 6 70 - Zone 3 56

Zone 6 Wins Gold!

 
Pool A Girls Zone 2 Zone 4 Zone 5 Zone 8 W-L Rank
Zone 2 X W 47-44 L 44-66 W 78-64 2-1 2
Zone 4 L 44-47 X L 42-67 W 63-36 1-2 3
Zone 5 W 66-44 W 67-42 X W 74-32 3-0 1
Zone 8 L 64-78 L 36-63 L 32-74 X 0-3 4
 
Pool B Girls Zone 1 Zone 3 Zone 6 Zone 7 W-L Rank
Zone 1 X L 59-62 W 70-47 W 84-21 2-1 2
Zone 3 W 62-59 X W 64-43 W 78-22 3-0 1
Zone 6 L 47-70 L 43-64 X W 63-35 1-2 3
Zone 7 L 21-84 L 22-78 L 35-63 X 0-3 4

Bronze Medal Game - Zone 1 63 - Zone 2 51
Zone 1 wins Bronze!

GOLD MEDAL GAME - Zone 5 vs. Zone 3
Zone 5 54 - Zone 3 49

Zone 5 wins Gold!

Congratulations to all the Athletes and Coaches who represented our Zone teams this year at the Summer Games.  It was a great tournament with a lot of great basketball played!  Congratulations to all the medal winners!
 


General Information:
 
Age Eligibility: Under 14 years of age as of January 1, 2014
Years of Birth: 2000—2002
Participation Fees for 2014 -  $295 + GST = $309.75
 
Fees will include:
  • Team Reversible Jersey and Shorts that players get to keep
  • Centralized training within your zone
  • Exhibition games/Tournament entry
  • Participation in the 2014 Alberta Summer Games (ASG)
  • Accomodations and Meals while at ASG
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*IMPORTANT PLAYER INFORMATION*

Please go through the following links and complete the player registration and waiver form 

Instructions

Player Registration

Waiver Form


It is important that these forms are completed and submitted as soon as possible!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Basketball Alberta is proud to announce the following rosters for the 2014 Alberta Summer Games that will be held in Airdrie July 24th-27th!
 
Zone 1 - Boys Sunny South
Roster Hometown
Nicolas Anderson Claresholm
Jobert Cruz Taber
Liam Doyle Lethbridge
Issac Green Wood Lethbridge
Nic Harder Claresholm
Caleb Kadijk Lethbridge
Lennox Dixon Brocket
Josh BigSorrel Hourse Brocket
Matthew North Peigan Brocket
   
   
   
Head Coach  
Taylor Little Mustache  
Assistant Coaches   
Melanie Pard  
   
 
Zone 1 - Girls Sunny South
Roster Hometown
Allie Aos  
Vanessa Boone  
Abbie Hall  
Rachel Harvey  
Danika Leavitt  
Kansas Long  
Austen Robbins  
Catriona Smith  
Kitwana Sparks  
Stephanie Stacey  
Meghan Swatrz  
Payton Viney  
Head Coach  
Terra Hall  
Assistant Coaches   
   
   
 
Zone 2 - Boys Big Country
Roster Hometown
Jonah Bosch Cochrane
Payton Burkbank Okotoks
Joshua Derochie Okotoks
Ryan Edwards Carbon
Kenneth Eligon Cochrane
Caleb Lee Airdrie
Marco Pagas Airdrie
Tyson Pitcher Okotoks
George Reed Canmore
Quinn Rogers Calgary
Matt Scharien Okotoks
Griffin Sharkey Cochrane
Head Coach   
Nathan Lee  
Assistant Coaches   
   
   
 
Zone 2 Girls Big Country
Roster Hometown
Olivia Armstrong Langdon
Samantha Bec Chestermere
Katie Davies Hanna
Cole Isbister Chestermere
Abby Kirk Airdrie
Kaylin Larson Strathmore
Natalie McKernon Calgary
Madison Politeski Okotoks
Kendal Russell Chestermere
Ashlyn Sendicki Chestermere
Chloe Skrillec  
   
Head Coach   
Ian Ferguson  
Assistant Coaches  
Kaytlynn Soroka  
   
 
Zone 3 - Boys Calgary
Roster Hometown
Cody Akoar Calgary
Emmaunel Andrew Calgary
Dor Duncan Calgary
Mackenzie Golewicz Calgary
Samual Liong Calgary
Vinnie Ma Calgary
Jordan Meinhardt Calgary
Angelo Pesurreccion Calgary
Cale Scotton Calgary
Evan Scotton Calgary
Alexandra Tell Calgary
Alex West Calgary
Head Coach   
Sean Maheu  
Assistant Coaches  
   
   
 
Zone 3 - Girls Calgary
Roster Hometown
Reyna Anderson Calgary
Meghan Boisclair Calgary
Cameron Engen Calgary
Katrina Ghali Calgary
Jordan Lapins Calgary
Emma Martens Calgary
Claire Cossarini Calgary
Julia Peart Calgary
Kristina Penner Calgary
Alley Prete Calgary
Valentina Rincon Calgary
Peyton Stillwell Calgary
Julia Summers Calgary
Head Coach  
Sharon Anderson Calgary
Assistant Coaches  
   
 
Zone 4 - Boys Parkland
Roster Hometown
Joshua Chandler Red Deer
Andrew Cunningham Lacombe
Jamieson Dick Wetaskiwin
Johnathan Ericson Lacombe
Jake Gusse Wetaskiwin
Cale Hamelin Lacombe
Noah Letho Sylvan Lake
Griffin Lorenz Camrose
Chad Majek Wetaskiwin
Arnold Maxwell Red Deer
Carter McClenahan Lacombe
Josh Watson Rosalind
Head Coach  
Jody Watson Rosalind
Assistant Coaches  
Paul Lange  
   
 
Zone 4 - Girls Parkland
Roster Hometown
Kassidy Abrahamson Wetaskiwin
Ireland Black Red Deer
Teyah Fiveland Westerose
Halley Hay Bawlf
Megan Hebert Wetaskiwin
Emma Holmes Red Deer
Jamie Lalor Red Deer
Kaylee Mantai Westerose
Sydney Poapst Stettler
Taylor Schultz Camrose
Julie Sellin Wetaskiwin
Danielle Wilson Lacombe
Head Coach  
Chuck Hebert  
Assistant Coaches  
Robyn Hebert  
   
 
Zone 5 - Boys Black Gold
Roster Hometown
Reece Anton Ardrossan
Tryston Davies Ft. Sask
Lamar Evans Leduc
Nate Gerhardt Beaumont
Colton Halbersma Sherwood Park
Brett Hochhausen Leduc
Andrew Hogg Sherwood Park
Alex Jap Sherwood Park
Carter May Leduc
Eric Molden Sherwood Park
Brad Perry St. Albert
Brennan Wheaton Ardrossan
Head Coach  
Paul Jap Sherwood Park
Assistant Coaches  
Andrew Wiens  
   
 
Zone 5 - Girls Black Gold
Roster Hometown
Lily Armstrong St. Albert
Jocelyn Avis Sherwood Park
Sydney Fedick Sherwood Park
Brooke Froment Morinville
Jamie Health Sherwood Park
Chantelle Menssa Beaumont
Abby Morrison St. Albert
Alexis Myschuk Sherwood Park
Sarah Rinsky Leduc
Alesha Stanley St. Albert
Ella Stanley St. Albert
Annika Steele Leduc
Head Coach  
Jordan Anstice Sherwood Park
Assistant Coaches  
Kristen McCurdy Sherwood Park
   
 
Zone 6 - Boys Edmonton
Roster Hometown
Tylar Dobish Edmonton
Ater Magok Edmonton
Jaden Matthews Edmonton
Brandon Meiklejohn Edmonton
Shae McIntyre Edmonton
Benjamin Krikke Edmonton
Fisayo Moibi Edmonton
Isaiah Payne Edmonton
Evan Rolfson Edmonton
Courage Sorinolu Edmonton
Nathan Tipples Edmonton
David Wieczorek Edmonton
Head Coach  
Nathaniel Wojcicki Edmonton
Assistant Coaches  
Mitch Buffie Edmonton
   
‚Äč
Zone 6 - Girls Edmonton
Roster Hometown
Jessica Aukema Edmonton
Brittany Boos Edmonton
Elyssa Dick Edmonton
Taylor Flewin Edmonton
Marina Gendron Edmonton
Dejdrica Henry Edmonton
Lauren McDonald Edmonton
Fernanda Salinas-Sanchez Edmonton
Cassy Sides Edmonton
Sydney Valencia Edmonton
Jordynne Bretzer Edmonton
Head Coach   
Steve Hanranhan  
Assistant Coaches  
Samantha Hanrahan  
Zone 7 - Boys Northeast
Roster Hometown
Ian Bruce Ft. McMurray
Jeremy Christopherson Ft. McMurray
Moses Contreras Ft. McMurray
Jackson Dirk Ft. McMurray
Adam Fayad Ft. McMurray
Lucas Foley Ft. McMurray
Nicolas Keys Ft. McMurray
Ehsan Maawia Ft. McMurray
Eion Rush Ft. McMurray
Ben Simmons Ft. McMurray
Ben Stanley Ft. McMurray
Carver Trapp Ft. McMurray
Head Coach  
Clarence Smith Ft. McMurray
Assistant Coaches  
   
   
 
Zone 7 - Girls Northeast
Roster Hometown
MacKenzie Beland Ft. McMurray
Paige Bickford Ft. McMurray
Jayden Ference Ft. McMurray
Afua Frempong Ft. McMurray
Maggie Rusteika  
MacKenzie Guest Ft. McMurray
Kaisa Kleppe-LeBlanc Ft. McMurray
Jamie Stokes  
Abby McIntyre Cold Lake
Grace McKale Cold Lake
Chantel Perreault  
Teran Wright Ft. McMurray
Head Coach  
Catherine Altares  
Assistant Coaches  
Tracy Richardson  
Daisy Medhora  
 
Zone 8 - Boys Peace Co.
Roster Hometown
Joshua Campbell Grande Prairie
Dustin Chalifoux Driftpile
Carter Doerkson Grande Prairie
David Friesen La Crete
Brendyn Larson High Prairie
Dallin Listhaeghe Grande Prairie
Dylan Osmond Grande Prairie
Cedric Macaraeg Grande Prairie
Aris Sobze Peace River
Michael Villalobos Grande Prairie
Ty Warren Grande Prairie
Darian Goertzen La Crete
Head Coach  
Graeme Ryder  
Assistant Coach  
Adam Shaw  
   
 
Zone 8 - Girls Peace Co.
Roster Hometown
Dakota Broatch Peace River
Jeanelle Charchuk Hines Creek
Anna Crowley Peace River
Desiree Giesbrecht Hines Creek
Cassandra Loughlin Peace River
Paige Matiasiwich Nampa
Danielle McKinnon Valleyview
Kelsey McQuaig Grande Prairie
Stephanie Miller Grande Prairie
Erika Rolling Fairview
Emily Strydhorst Fairview
Jane Villiger Beaverlodge
Head Coach  
Jordan Loughlin Red Deer
Assistant Coaches  
Jesse Antonietti  
   

 Zone Colors
Zone 1 - Sunny South  (Grey) 
Zone 2 - Big Country  (Brown)
Zone 3 - Calgary  (Red)
Zone 4 - Parkland  (Orange)
Zone 5 - Black Gold/Yellowhead  (Yellow)
Zone 6 - Edmonton  (Green)
Zone 7 - North East  (Navy Blue)
Zone 8 - Peace Country  (Royal Blue)

Alberta Games Zone Map - PDF 
Zone List by Communities - PDF

Alberta Summer Games -  F.A.Q

More Information will be available very soon!


2014 Alberta Summer Games - Head Coaches

2014 Alberta Summer Games - Schedule
- Available Soon
 
For more information please contact Jef or Basketball Alberta at 780-427-9044!

2012 Alberta Summer Games Archive

Goalline Sports Administration Systems
Powered by Goalline Basketball Software